Дисульфирамоподобные реакції: що це таке

Коли алкоголь потрапляє в організм людини, з них відбуваються певні метаморфози. Етиловий спирт розпадається на різні складові. Одними з таких сполук є метаболіти (продукти обміну, які не відносяться до токсичних).

Але, якщо одночасно зі спиртним вживати деякі медикаментозні засоби, процеси метаболізму грубо порушуються. Розвивається дисульфирамоподобная реакція при вживанні алкоголю, сила і яскравість якої залежить від кількості спиртного та виду ліки.

Суть такого процесу

Перш ніж розбиратися з нюансами самого процесу, давайте дізнаємося, чому дисульфирамоподобные явища отримали таку назву. Що таке дисульфірам, речовина, яка і провокує розвиток реакції?

Дисульфірам (еспераль, антабус або тетурам) – спеціально синтезований засіб, створений для боротьби з алкоголізмом.

Призначений дисульфірам для підшкірного імплантування і працює на зниження метаболізму (процесу розпаду) етилового спирту, провокуючи розвиток в організмі токсичних симптомів. Неприємні відчуття людина відчуває відразу, як тільки вип’є спиртне.

Головне завдання дисульфіраму лежить на створенні у алкоголіка зв’язку між вживанням спиртного і неприємними відчуттями. Така взаємозв’язок закладається на підсвідомому рівні. Тим самим у пацієнта йде бажання продовжувати пити. Таке агресивне ліки призначає тільки досвідчений медик, і все лікування проходить під його невсипущим контролем.

Як працює дисульфірам

Даний препарат вважається найбільш затребуваним у світі наркології. Його активно і успішно використовують у наркологічних центрах, де повертають людей до здорове стан алкогольного забуття. Як же діє ця речовина?

 1. Як тільки в організм людини надходить етиловий спирт, дисульфірам купірує роботу печінкових ферментів.
 2. Блокування продукування ацетальдегиддегидрогенов (ферменти печінки) призводить до гальмування процесів розпаду етанолу.
 3. Печінкові ферменти активно накопичуються в організмі, викликаючи агресивний відповідь – інтоксикацію.

Підсумковий результат у вигляді токсичної реакції і називається, як «дисульфирамоподобный ефект». Проявляється він у вигляді наступних симптомів:

 • тахікардія;
 • зниження артеріального тиску;
 • запаморочення;
 • загальна млявість і слабкість;
 • нудота, доходить до блювоти.

Процес імплантації препарату проводиться лікарем-наркологом. Пігулка вшивається в підшкірну жирову тканину-клітковину алкоголіка в зоні лопатки, сідниць, очеревини або стегна. Місце для імплантату ретельно обробляється знезаражувальним розчином, робиться невеликий хрестоподібний надрезик, куди і вводиться спеціальний шприц-контейнер.

Після процедури на місці імплантації накладаються шви, вони закріплюються стерильною пов’язкою. Діє подібний препарат близько півроку. При необхідності процедуру повторюють. Але в більшості випадків шести місяців достатньо, щоб людина назавжди розлучився з пагубною звичкою.

Який висновок можна зробити, розглядаючи, що таке дисульфирамоподобные реакції? Це відповідь організму на спеціалізовані медичні препарати. До них відносять створені для лікування алкогольної залежності та для терапії багатьох інших патологій.

Побічні ефекти дисульфіраму

Цей препарат є сильною антибіотичною засобом, і він небезпечний своїми побічними проявами. Побочки здатні виникнути при яскравому «пробудження» ліки з-за впливу етанолу. Розвиваються дисульфирамоподобные реакції, що це таке і як з ними боротися?

Дисульфирамоподобная реакція (її ще називають «тетурамоподобной» або «антабусоподобной») має великий ряд яскравих негативних проявів. Якщо людина в період дії такого засобу вип’є великий обсяг спиртного, він зіткнеться з наступним:

 • нудота;
 • тахікардія;
 • падіння артеріального тиску;
 • втрата свідомості;
 • рефлекторний сухий кашель;
 • почервоніння шкірного покриву;
 • озноб і гарячковий стан;
 • поява почуття страху, тривожності.

У важких випадках при сильному алкогольному возлиянии у такого пацієнта різко збільшується ризик незворотних змін з боку роботи ЦНС та печінки, що може привести до розвитку колапсу і смерті. Саме тому перед процедурою імплантації медик обов’язково попереджає людину про можливу небезпеку.

Антидот агресивного речовини

Самостійно вивести з організму дисульфірам не вийде. У разі коли у людини спостерігаються подібного роду реакції, слід негайно викликати Швидку Допомогу. Медики блокують дію дисульфіраму шляхом внутрішньовенного вливання розчину аскорбінової кислоти. Цей вітамін гальмує розпад етанолу та покращує стан людини.

Процедура кодування з використанням дисульфіраму проводиться тільки після отримання на такий захід згоди самої людини. В іншому разі результату терапії не буде, а пацієнт ризикує зіткнутися з масою неприємних явищ.

Які ще ліки викликають реакцію дисульфирамоподобную

Несумісний з алкоголем цілий ряд медикаментозних препаратів. Якщо одночасно з лікуванням подібного роду засобами вжити алкоголь, та ще й у великій кількості, гарантовано прийдуть неприємності у вигляді дисульфирамоподобного ефекту.

Категорично заборонено пити спиртне при використанні наступних груп лікарських препаратів:

Седативні препарати. Сюди відносяться і транквілізатори, снодійні, а також протизапальні медикаменти. Етиловий спирт може дати непередбачуваний ефект – збільшити або купірувати ефект від ліків. Крім цього, спиртне здатне настільки викривити вплив медикаменту, що його подальше (вже «чисте») використання дасть абсолютно непередбачувані реакції:

 • пригнічення дихання;
 • сильне сп’яніння;
 • зміна свідомості;
 • порушення координації;
 • анормальну сонливість;
 • коматозний стан і летальний результат.

Антибіотичні кошти. Поєднання антибіотиків та алкогольних напоїв є самим небезпечним, особливо якщо приймати ліки групи фторхінолонів. Етанол повністю змінює властивості та вплив медикаментів, у багато разів посилюючи їх токсичні прояви. Проявляється це наступним чином:

 • сильна мігрень;
 • нудота і рясна блювота;
 • задуха і зупинка дихання;
 • скачки артеріального тиску і серцевого ритму;
 • жар або холодний липкий піт;
 • запаморочення та втрата свідомості.

Антигістаміни. Вкрай небезпечно вживати спиртне одночасно з препаратами антигістамінної групи. Це призводить до розвитку набряку Квінке, галюцинацій, марення. У людини спостерігається сильне сп’яніння, що призводить до рухового перезбудження або пригнобленого стану.

Антидепресанти. У цьому випадку етанол повністю нейтралізує дію подібних ліків. Також у людини буде спостерігатися сильне підвищення пульсу аж до розвитку гіпертонічного кризу. Велика небезпека в тому, що подібний вплив на організм часом може тривати до 1,5—2 тижнів.

Жарознижуючі. При поєднанні таких коштів зі спиртним, пігулки, покликані знизити лихоманку і дар, замість цього завдають нищівного удару по печінці. Вони підвищують ризик розвитку виразки ШКТ або іншого запального процесу.

Сечогінні. Навіть слабенькі пігулки або лікарські трави, що володіють подібним ефектом. Навіть їх не можна поєднувати з алкоголем. Таке сусідство здатне викликати рясну нестримну блювоту і сильний розлад ШКТ.

Смертельна поєднання також призводить до сильного падіння тиску. У важких випадках великий ризик розвитку серцевої недостатності та панкреатиту у гострій формі.

Анальгетики. Одночасний прийом спиртного і подібних медикаментів загрожує появою сильного головного болю, шумом і дзенькотом у вухах, тахікардії і загальною млявістю. У багатьох відзначається сильна нудота і блювання.

Серцево-судинні засоби. Сюди можна віднести всі засоби, які працюють на розширення судин і будь-які спазмолітики. Етиловий спирт і так різко розширює судини, а з одночасним впливом лікарських такий процес посилюється у багато разів. Це призводить до розвитку серцевої недостатності, падінням тиску, непритомності і навіть зупинку серця.

Гормональні. Під згубний вплив спиртного підпадає ендокринна система людини. Етиловий спирт провокує збільшення продукування вироблення багатьох гормонів. В результаті їх надлишок плюсується до тих, які надходять в організм з гормональними ліками. Підсумком стає розвиток шлункової виразки, тромбофлебіту і поява судомних станів.

Таблиця непоєднуваних з алкоголем препаратів

Існує ряд медикаментів, вживання яких одночасно зі спиртним стає особливо небезпечним для людського здоров’я. Таке об’єднання дуже часто призводить до летального результату, а в кращому разі – до необоротних патологічних процесів. Цей список повинні знати всі.

Препарат Спостережуваний ефект
Аспірин (ацетилсаліцилова кислота) подразнення слизової ШЛУНКОВО-кишкового тракту, печія, освіта або прорив виразки
Анальгін сильну токсичну руйнівний вплив на кістковий мозок людини
Дротаверин (Но-шпа) ослаблення м’язової активності, тремор і втрата чутливості
Парацетамол, а також всі аналоги (Цитрамон, Панадол, Колдрекс, Фервекс) згубний токсична дія на ЦНС, втрата свідомості та розвиток коматозного стану
Ципролет і Нолицин (а також їх аналоги) серйозне пригнічення роботи ЦНС, кома і летальний результат
Трихопол (або Метронідазол) сильне загальне отруєння, небезпечне для життя і здоров’я
Амітриптилін пригнічення і купірування всіх процесів ЦНС, розвиток коматозного стану, що приводить до летального результату
Бензогексоній сильне зниження артеріального тиску до критичної точки, що тягне за собою смерть людини
Димедрол і Дипразин моментальне яскраво виражене отруєння етиловим спиртом, навіть від мінімальної дози алкоголю
Індометацин розвиток гострих процесів запального характеру в ШКТ, загострення і прорив виразок
Кетотифен підвищення алкогольної інтоксикації, що призводить до грубого порушення роботи внутрішніх органів
Клофелін різке падіння тиску аж до втрати свідомості і розвитку коми
Левоміцетин проблеми з дихальними процесами, відчуття здавленості, озноб одночасно з сильним жаром, почервоніння обличчя
Супрастин, Тофранил, Тазепам і Тавегіл (антигістаміни) патологічне сп’яніння, підвищена сонливість, млявість, слабкість і втрата свідомості
Феназепам пригнічення дихання, втрата свідомості та розвиток коматозного стану аж до смерті людини
Фуразолідон сильне отруєння, що приводить до припинення роботи серця
Цеметидин важке сп’яніння, нестерпний головний біль, гарячкові стани

Поєднання спиртного з лікуванням медикаментозними препаратами часом стає смертельним. Щоб не зіткнутися з дисульфирамоподобными явищами, забудьте про випивку, принаймні, на весь призначений терапевтичний курс. Ліки повинні допомагати, а не калічити. Бережіть здоров’я!

За темою:  Алкогольний напій джин тонік: що це таке

MAXCACHE: 0.38MB/0.00624 sec