Дофамін: що це за гормон

Одне з найбільш складних творінь природи – це людський організм. Хитромудра система, що складається з безлічі підсистем, пов’язаних між собою. А стежить за гармонійним взаємовідношенням груп органів гормональна система. Одним з важливих нейромедіаторів, які відповідають за створення регуляційних функцій, є гормон дофамін (або допамін).

Кожна людина стикався в своєму житті з депресивними періодами: псується настрій, навколишня реальність малюється в похмурих тонах. В домінуванні песимізму і винен допамін, вірніше, його нестача. Відповідаючи на питання «дофамін, що це таке?» можна сказати, що це речовина, яка відповідає за психоемоційний фон людини, «гормон задоволення».

Дофаминергическая система

Пояснюючи, що таке дофамін в головному мозку, не можна не торкнутися нюанси дофамінергічної системи. У неї входять сім підсистем, до найважливіших з них відносяться три види:

 1. Нигростриарная.
 2. Мезолимбическая.
 3. Мезокортикальної.

Знаєте, де виробляється дофамін? Близько 80% гормону продукується аксонами (відросток нервової клітини) нигростриарного тракту. При добре налагодженій роботі дофамінергічної системи людина відчуває себе повністю здоровим, відчуває смак і інтерес до життя. Відрізняється бадьорістю духу, силою волі, ініціативністю і високою здатністю до концентрації.

Допамінові рецептори, у свою чергу, підрозділяються на п’ять видів, різних за своїм біохімічним і фармакологічними здібностям. Вчення умовно ділять їх на дві підгрупи: D1 і D2. Підгрупа D1 активно бере участь у збільшенні кількості нервових клітин, підвищуючи енергетичний тонус організму і даруючи людині сили. Друга підгрупа несе відповідальність за інтелект і емоції особистості.

Як працює дофамін

Дофамін що це за гормон, який так важливий для кожної особистості, незалежно від віку і статі? Головне завдання цього нейромедіатора – передача і забезпечення хімічних сигналів, нервових імпульсів від нейронів до інших елементів. Допамін активно використовується організмом для продукування важливих для життєдіяльності речовин:

 • адреналіну;
 • норадреналіну.

Ці елементи впливають на здатність людини здійснювати різні активні дії. Коли вироблення дофаміну з якихось причин порушується і його рівень падає, особистість позбавляється найголовнішого в житті – відчуття задоволення і щастя.

Встановлено, що дофамін гальмує вироблення пролактину, тому його складові використовують препарати, що зупиняють продукування грудного молока.

Допамін – гормон унікальний, він піддається регулюванню. Тобто, огидне настрій можна змінити і легко побороти. Як? Чашечка ароматної кави, ласка домашнього вихованця, посиденьки з друзями – все це стимулює викид дофаміну.

У чому призначення гормону

Допамін відповідає за безліч функцій, важливих для життєдіяльності організму. Головне – цей гормон впливає на появу почуття задоволення, він сприяє прояву допитливості і мотивацій. Крім цього, у функції дофаміну входить активну участь у процесах пам’яті і отриманні нових знань.

За темою:  Що таке проміле

Задоволення. Коли гормон вивільняється в центрах головного мозку, що відповідають за емоційну складову, особистість отримує заряд бадьорості і насолоди. Ці «винагороди» необхідні для виживання, так як входять до базові потреби людини.

Пам’ять і навчання. Численні дослідження підтверджують припущення вчених, що допамін відіграє ключову роль у процесах запам’ятовування нової інформації та отриманні будь-яких знань. «Емоційний» гормон зміцнює взаємозв’язок між областями головного мозку і предлежащим ядром.

Провідними педагогами і психологами доведено, що навчання проходить значно успішніше, якщо навчальні заходи організуються з включенням певних емоційних складових. Для малюків, ігрова форма, для старших дітей – цікаві діалоги.

Також допамін грає ключову роль при проведенні асоціативного навчання. Тобто використання методу винагороди призводило до стимуляції допамінових шляхів. Одержуване винагороду мотивувало тягу до зацікавленості в нових знаннях.

Мотивація. Допамін бере участь в організації мотиваційних ситуацій. Іншими словами, вивільнення гормону задоволення допомагає особистості досягти що-небудь благополучного і вберегти від негативного. Припустимо, катастрофічно низький рівень допаміну провокує розвиток деяких захворювань, при яких відсутня мотиваційна тяга і допитливість (таку симптоматику називають «ангедонией»).

Цікавість. Коли людина відчуває відчуття цікавості, це означає, що він стикається з появою внутрішньої мотивації. Вивчення нового і незнайомого гарантує отримання досвіду і свіжих знань. Допитливість – важливий емоційний аспект, що спонукає особистість здійснювати сміливі вчинки, досліджувати, ризикувати і виживати.

Частіше людина виявляє почуття цікавості до незнайомих речей, які вибиваються із звичної колії знайомих предметів і ситуацій. В ході досліджень був встановлений зв’язок між роботою дофаміну і появою цікавості у людини.

Допамін стимулює не тільки допитливість, але і запам’ятовування інформації. Адже особистість краще запам’ятовує ті речі, до яких проявляє цікавість.

Творчість. Дофамін впливає і на прагнення до творчості. Дофамінові рецептори в особистостей, які проявляли великий талант у творчому середовищі, опинилися за своїм розвитком подібні з рецепторами особистостей з діагнозом шизофренія. У людей цих двох груп допамінові рецептори виявилися низької щільності, ніж у тих, хто не виявляв тягу до творчих вишукувань.

Особистість. При розгляді людини через призму психологічних якостей, психологи визначають два різновиди особистості: екстраверт і інтроверт:

 • екстраверт – відкрита, товариська людина;
 • інтроверт – замкнутий і занурений у власний світ.

Екстраверсія володіє двома компонентами: емоційність/імпульсивність і бажання соціально взаємодіяти з оточуючими (товариськість). Ці дві функції прямо залежать від рівня допаміну.

За темою:  Гашиш: що це таке, склад

За результатами досліджень, особистості экстравертной спрямованості мають високу тягою до отримання свіжих відчуттів. Але ці люди також славляться певною схильністю до розвитку різних залежностей і легковажного поводження, парним з ризиком.

Крім істотного впливу на психоемоційний склад людини та її здібностей, від рівня дофаміну залежить і робота деяких внутрішніх органів. Цей гормон забезпечує наступні функції:

 1. Регулює функціональність нирок.
 2. Посилює ритм серцевих скорочень.
 3. Стабілізує серцеву діяльність.
 4. Контролює емоційну складову особистості.
 5. Відновлює роботу периферичних клітин нервової тканини.

Дофамін – цікавий гормон людського організму. Від цього таємничого речовини повністю залежить наш настрій і розумові здібності. І будь-яке порушення в продукуванні нейромедіатора відразу позначається на стані організму.

Рівень дофаміну та здоров’я

У всьому важлива «золота середина». Це стосується і концентрації дофаміну в організмі людини. Його недолік або надлишок здатні спровокувати ряд серйозних порушень і захворювань.

Недолік гормону

Коли особистість відчуває серйозний недолік дофаміну, вона впадає у стан прострації. Постійними супутниками стають нудьга, тривожність, депресії і дратівливий настрій. Можуть розвинутися наступні захворювання:

 1. Депресивні психози, соціальні фобії.
 2. СДУГ (синдром гіперактивності і гострого дефіциту уваги).
 3. Хвороба Паркінсона. Необоротне патологічний стан, при якому поступово відмирають ділянки головного мозку.
 4. Ангедония (неможливість відчувати відчуття задоволення, втрату інтересу до життя). Такий стан часто призводить до розвитку серйозної депресії і думок про суїцид.

Нестачу допаміну негативним чином позначається на успішності дитини. Погані оцінки не залежать від ліні, все це наслідки гормону, низький рівень якого знижує розумову діяльність.

Серед низки серйозних наслідків через нестачу дофаміну, лікарі відзначають наступні:

 • розвиток вірусних та інфекційних захворювань;
 • проблеми в роботі серцево-судинної системи;
 • патології судин, їх ослаблення і втрата тонусу;
 • порушення функціонування ендокринних органів;
 • зниження лібідо або повна відсутність інтересу до протилежної статі.

Надлишок дофаміну

А ось занадто високі показники допаміну часто стають винуватцями появи у людини різних психічних відхилень і небезпечних хвороб. Це і біполярний розлад особистості, і шизофренія і ряд таких, що руйнують особистість патологій.

Навіть незначне підвищення гормону задоволення призводить до плачевних результатів – появи різних залежностей. У людини, що має патологічний інтерес до крайніх проявів життєвої активності, розвиваються згубні пристрасті. Сюди відносяться:

 • переїдання, яке веде до ожиріння;
 • пристрасть до казино та азартних ігор;
 • наркотична і алкогольна залежність;
 • прагнення домінувати над протилежною статтю;
 • численні зради через бажання отримувати нові задоволення;
 • некерований потяг до комп’ютерних ігор, занурення у світ віртуальної реальності.
За темою:  Алкалоїди: що це таке

В основі порушень у виробництві дофаміну лежать деградаційні зміни зон головного мозку, що відбуваються на фізіологічному рівні. До подібних порушень не можна ставитися легковажно. Адже захворювання, що виникають із-за коливань допаміну, вилікувати часом неможливо. Зате можна контролювати концентрацію гормону.

Як стабілізувати рівень дофаміну

При виявленні і виявленні дестабілізації концентрації гормону лікарі вдаються до різних способів відновити його нормальний рівень. Особлива увага приділяється меню пацієнтів.

Здорове харчування

Деякі продукти здатні підвищувати рівень допаміну. Щоб дізнатися, як підвищити дофамін, придивіться до наступних продуктів:

 • яйця;
 • мигдаль;
 • зелений чай;
 • морепродукти;
 • свіжа капуста;
 • кисломолочна продукція;
 • яблука, банани, полуниця, персики, авокадо.

Всі рекомендовані овочі та фрукти слід вживати тільки в свіжому вигляді. Прислухайтеся до ще одного, важливого нюансу. Якщо який-небудь продукт не входить в число «улюблених», не можна змушувати себе через силу його їсти. Це піде лише на шкоду. Підвищувати долфамин слід тільки на тлі задоволення (і від їжі теж).

При низькому рівні гормону слід відмовитися від вживання кави і продуктів, що містять високий рівень швидких вуглеводів. Це фініки, білий хліб, рисова локшина, торти, цукрове і пісочне печиво, кавун, морква, чіпси та гамбургери, смажений/печена картопля.

Пацієнтам, страждаючим від коливань гормону, настійно рекомендується займатися активними видами спорту, оточити себе приємними людьми. Потрібно завжди перебувати в гармонії як із самим собою, так і з оточуючими.

Медикаменти

Якщо нормалізація харчування і фізична активність не дали очікуваного результату, медики вдаються і до прийому ліків. Фармацевтика пропонує ряд дофамінергічних препаратів, які працюють на стабілізацію гормону. Як підвищити рівень дофаміну в організмі з допомогою ліків:

 1. L-Тирозин. Швидкодіючий засіб, ефект від якого стає помітним після прийому однієї тільки капсули. Якщо поліпшення не спостерігається протягом півгодини, можна прийняти ще одну дозу препарату.
 2. Мукуна. Це засіб успішно використовують при лікуванні депресивних станів, хвороби Паркінсона і тривалого стресу. Медикамент сприяє збільшенню дофаміну і ряду інших гормонів, відповідальних за роботу центру задоволення в мозку.
 3. Гінкго дволопатеве. Повністю натуральний препарат, виготовлений з рослинної сировини. У його головні цілі входить підвищення концентрації допаміну і поліпшення постачання мозку киснем.

Гармонійна вироблення дофаміну впливає на все життя людини. Тому дуже важливо стежити за станом власного здоров’я і своєчасно приводити в порядок власне існування. Гарного настрою!

MAXCACHE: 0.39MB/0.00611 sec