Що таке антидот і для чого він застосовується

Часом виникають ситуації, коли організм піддається «бомбардуванню» різних отруйних речовин і з’єднань. До людини приходить отруєння. Інтоксикація – синдром дуже важкий і обтяжений різними неприємними і небезпечними для життя наслідками. Для нейтралізації даної патології медики використовують різноманітні антидоти.

Антидот – це засіб (речовина), в завдання якого входить знешкодження токсичних сполук шляхом входять до складу ліків хімічно активних речовин. Це антагоністи, препарати з ефектом протиотрути. Вони відмінно справляються з згубним впливом токсичних речовин, впливаючи на певні рецептори організму.

Антидот: що це таке

Певні лікарські речовини, в силах яких нейтралізувати отрути різного походження. Саме ці токсини, опиняючись в організмі, отруюють його і провокують розвиток безлічі ускладнень.

Слово «антидот» грецького походження. У перекладі воно означає «дається проти».

Пояснюючи, що таке антидот, визначення даного терміну можна дати наступне: це антипод отрути, ефективне протиотруту. Механізм впливу даних речовин ґрунтується на їх контакті з токсинами. Підсумком взаємодії стає нейтралізація отруйних сполук або значне послаблення їх шкідливих впливів.

До речі, в ролі антидоту здатне виступати не тільки якийсь медикамент. Відмінними здібностями цього плану мають деякі продукти або харчові спеціалізовані суміші. Наприклад:

 • глюкоза;
 • сахароза;
 • натуральний мед;
 • вітамін С (кислота аскорбінова);
 • молоко і кисломолочна продукція;
 • вітаміни групи В (деякі з них).

Дані речовини відносяться до універсальних антидотам. Їх можна ефективно використовувати при ряді отруєнь різноманітного характеру.

Як вибрати антидот

Щоб підібрати відповідне протиотруту, слід враховувати деякі нюанси стану людини. До них відносяться:

 1. Тип токсину, який виступає в ролі отрути.
 2. Характер впливу отруйної речовини на організм.
 3. Очікувану ефективність препарату. У деяких випадках слід якомога швидше нейтралізувати токсин. Адже деякі з них є смертельними.

Поліпшення і стабілізація стану багато в чому залежать від того, як швидко людина отримає протиотруту. Кожен з існуючих і вивчених отрут/токсинів володіє власним антидотом.

Види протиотрут

Лікарі, визначаючи, що таке антидот і для чого він застосовується, в першу чергу орієнтуються на ряд необхідних критеріїв. При цьому враховується і специфіка використання протиотрут.

У медичній практиці існує кілька прийнятих класифікацій антидотів. Сучасні медики спираються на перелік, запропонованої в 1972 році професором токсикології Голиковым С. Н.

З урахуванням розробленої Голиковым теорії, всі види протиотрут можна класифікувати наступним чином:

 1. Місцевого впливу. Речовини, які впливають на отрути шляхом фізичного або хімічного способу. Знешкодження їх іде на базі всмоктування отруйних сполук (абсорбція).
 2. Резорбтивної дії. Нейтралізація токсинів йде на тлі хімічної реакції, яка з’являється між метаболітами отрути і протиотрутою.
 3. Конкурентного впливу. В даному випадку робота антидоту зводиться до перетворення токсинів в нешкідливі для організму речовини. Це відбувається завдяки спорідненості хімічного складу протиотрути з рецепторами і структурними компонентами клітин організму.
 4. Фізіологічні антидоти. Дані антагоністи працюють на повне видалення з організму всіх отруйних складових, одночасно приводячи в порядок роботу пошкоджених органів.
 5. Імунологічні антагоністи. До цього класу протиотрут відносяться різні розроблені сироватки, вакцини, руйнують активність отрут.

Коли використовують антагоністів

Антидоти при отруєннях будь-якого виду. Інтоксикації, особливо важкі, провокують глобальне порушення функціонування всіх внутрішніх систем і органів. Головна мета антидотів – перешкодити продовженню руйнувань, які несуть з собою отрути. Також антагоністи реанімують і відновлюють пошкоджені структури системи і органів, постраждалих у результаті дії отрут.

Своєчасне визначення виду інтоксикації і грамотний підбір протиотрути є найважливішими етапами при наданні допомоги. Саме тому необхідно володіти інформацією, який антагоніст допоможе в тому/іншому випадку.

Як вибрати протиотруту

Щоб володіти попередньою картиною вибору підходящого антагоніста, можна скористатися наступною таблицею. Пам’ятайте, що отруєння тим чи іншим препаратом можна розпізнати за проявляється симптоматиці. Отже:

Вид отрути Симптоматика отруєння Смертельна доза Протиотруту
метанол (метиловий спирт), метанол часто плутають з етиловим спиртом і приймають всередину в якості алкоголю ознаки загального важкого отруєння, помутніння свідомості, зникнення рефлексів, судоми, ціаноз 20-100 мл, вплив залежить від заповнення шлунка, вихідного стану здоров’я етанол для окислення і виведення метанолу, використовують у пропорції 0,5 мл на кг маси кожні 4 години, етанол можуть вводити внутрішньовенно з розчином глюкози
етанол, отруєння настає при прийомі всередину спиртних рідин, не призначених для цього, інтоксикація може статися і при споживанні сурогатного алкоголю уповільнення рефлексів, порушення координації, зміна розміру зіниць, рясне потовиділення, ціаноз, труднощі з диханням, хрипи при диханні 4-12 г на кожен кг ваги (це 300 мл чистого спирту 96%)

антагоністом виступають речовини, використовувані при отруєння спиртним, що таке антидот алкоголю:

Дисульфірам, Цианамид, Еспераль, ці кошти допомагають нейтралізувати і вивести алкоголь з організму

атропін (рослинний алкалоїд), міститься в деяких отруйних рослинах: беладона, блекота, дурман сухість слизових, пригнічення дихання, галюцинації, порушення зору, розширення зіниць, параліч ШЛУНКОВО-кишкового тракту і сечового міхура, різке збудження, яке змінюється сонливістю і втратою свідомості 0,1 м – приблизно близько 40 ягід красавки Прозерпин, вводиться шляхом підшкірної ін’єкції;

Морфін – використовують лише в стадії порушення, при паралічі і несвідомому стані його не можна застосовувати

ФОС (фосфорорганічні речовини), використовуються в с/господарстві при боротьбі з шкідниками та обробці землі, отруєння часто трапляється при вдиханні токсичних парів сильне потовиділення, звуження зіниць, пригнічення дихання, слинотеча, тахікардія, збудження, яке переходить у коматозний 6 мг на кг ваги Атропін, антидот вводять внутрішньовенно кожні чверть години до стабілізації стану
чадний газ (З або монооксид вуглецю), отруєння відбувається на пожежу, при поломці різних побутових приладів, що працюють на паливі, при роботі з отруйними сполуками слабкість, загальна млявість, шум і дзвін у вухах, сильне запаморочення, порушення свідомості, непритомність та кома 0,1% у вдихуваному повітрі протягом години Ацизол, вводиться шляхом внутрішньовенного вливання кожні 4-5 годин
миш’як, включений до складу отруйних препаратів, що використовуються при боротьбі з гризунами і різних гербіцидів, отруєння частіше настає з необережності нестримна рясна блювота, зневоднювання організму, розлад шлунку, біль живота, тахікардія, задишка, головний біль 0,05—0,2 г (для дорослої людини) Димеркапрол (внутрішньом’язово), Унітіол (внутрішньовенно, внутрішньом’язово або з допомогою крапельниці), D-пеніциламін (перорально)
ртуть, токсичними є пари речовини, отруєння починається при їх вдиханні млявість, хворобливе ковтання, присмак металу, блювання, посилення слинотечі, кашель, пригнічення дихання, різке підвищення температури, пронос слизовий 2,5 г при вдиханні, 1,5 м при попаданні всередину організму Унітіол (внутрішньом’язово), білкова частина сирих яєць, молочні продукти (молоко містить амінокислоту – антагоніста ртуті), сорбенти, магнію сульфат
ціаніди (швидкодіючі хімічні речовини) першіння горла, запаморочення, нудота/блювання, уповільнення пульсу, пригнічення дихання, проблеми в роботі серця, розширення зіниць, судоми, мимовільна дефекація і сечовипускання 1,7 кг на кг ваги Амілнітрит (наноситься на ватку і дається подихати); Тіосульфат натрію (внутрішньовенно); Ниотрим натрію (внутрішньовенно)
Клофелін (ліки з потужним гіпотензивним ефектом), знижує ПЕКЛО Сильне запаморочення, напівнепритомний стан, сонливість, артеріальна гіпотензія (сильне пониження тиску), брадикардія, коматозний стан 30-40 таблеток (для дорослої людини) Атропін (підшкірно)

Антагоністи для наркотиків

Для людини, яка страждає від наркотичної залежності, передозы трапляються дуже часто. Деколи, при ненаданні своєчасної допомоги, людина гине від сильної інтоксикації організму при передозуванні наркотиками.

Найбільш небезпечним, на думку наркологів і токсикологів, є отруєння опиодиами (героїн і опій-сирець).

При передозуванні наркотичними речовинами у людини спостерігаються такі симптоми:

 • судоми;
 • галюцинації;
 • загальна млявість;
 • звуження зіниць;
 • скачки настрою;
 • пригнічення дихання;
 • порушення свідомості;
 • галюцинації та марення;
 • коматозний стан;
 • дихальна недостатність;
 • неможливість оцінювати ситуацію;
 • ціаноз (посиніння) шкірного покриву.

Вибір ефективного антидоту в даному випадку залежить від виду наркотика. В основному наркологи використовують такі антагоністи:

 1. Налоксон (проти морфіну, героїну і барбітуратів): внутрішньовенно по 0,4—0,8 мг кожні 2-3 хвилини.
 2. Флумазеніл (від бензодиазепима): розчин з глюкозою або хлоридом натрію, внутрішньовенно.
 3. Галантамін (антидот димедролу, нейролептиків та антидепресантів): внутрішньовенно по 10-20 мг щодобово.

Отруєння неясної етіології

Часом буває, що встановити який саме отрута впливає на людину, не представляється можливим. В даному випадку використовуються універсальні антагоністи, які виявляються корисними у всіх випадках інтоксикації. Це:

 1. Атропіну Сульфат. Ефективний антидот проти багатьох отрут.
 2. Вітамін В6. Покращує стан людини при отруєннях гострого типу, значно відновлює загальний стан потерпілого.
 3. Глюкоза. Даний препарат вводиться шляхом крапельниці або ін’єкційним способом. Глюкоза використовується при детоксикації організму при будь-яких видах отруєнь.
 4. Унітіол. Ще один універсальний антагоніст, що славиться широким терапевтичним ефектом. Особливо гарний він при отруєннях ФОС, важких металів і різних агресивних медикаментів.

В якості результативних антагоністів широко використовуються і доступні домашні засоби. Це особливо важливо знати, якщо Швидка ще в дорозі, а людині дуже погано. До таких антагоністів відносяться: білки яєць, аскорбінка, кофеїн, молоко, мед і забрус (продукт бджільництва, що залишається після обрізання верхніх кришечок сот).

За темою:  Дофамін: що це за гормон

MAXCACHE: 0.39MB/0.00682 sec