Що таке деградація людини

Останнім часом поняття «деградація» є улюбленим словом у людей. «Ти деградуєш», «деградує наше суспільство» – яка філософська бесіда з сусідами і друзями не обходиться без включення даного поняття. А за якими ознаками людини відносять до деградуючому?

Дане визначення слід вивчити, щоб дійсно грамотно ним оперувати. Адже це слово часто звучить у образливому ключі. Що таке деградація людини і чому це поняття люди використовують, щоб образити або принизити кого-то?

Суть поняття

Деградація особистості – це поступова втрата людського вигляду. Коли відбуваються незворотні зміни в гіршу сторону характеру, звичок, схильностей і захоплень. Виявляється розвиток таких рис, як дратівливість, пасивність, а потім і агресивність.

Найважчим наслідком деградування особистості є поява прогресуючого слабоумства.

Ознаки деградації

Деградований людина приходить до свого стану не за один момент. Деколи для розвитку регресу вимагає кілька десятків років. До головним відмітним ознаками, за якими можна запідозрити падіння особистості, відносять наступні симптоми:

 1. Поступова втрата здатності тверезо мислити і розумно міркувати.
 2. Зникає вміння концентруватися на якійсь одній справі/мети.
 3. Відзначається загасання всіх почуттів, які проявляються людиною в нормальному стані.
 4. Помічається поступовий відхід у себе, у свій внутрішній, штучно створений світ.
 5. Розмовна і звична людині мова стає більш примітивною, нескладною.
 6. Зайнятість у справах, роботі різко зменшується.
 7. Звужується і коло людського спілкування.
 8. Приходить апатичний стан, при якому особа припиняє проявляти турботу і увагу до навколишніх.

Людина, перебуваючи в стадії регресу, з часом втрачає і психічну стійкість. Купіруються всі прояви активності, працездатності. На зміну приходять нервозність, глобальні порушення уваги і пам’яті. Всі інтереси йдуть, поступаючись місцем безініціативність, безвольності і безтурботності.

Деградація людини і Абрахам Маслоу

Медичний психолог, який жив в Америці минулого століття, присвятив своє життя вивченню людської природи. Спеціаліст по психіці склав ієрархію особистісних потреб. Всесвітньо відомий вчений відзначив головні якості, які проявлялися у всіх людей, що йдуть по дорозі деградації. За словами психолога, людям з регресією властиво наступні сприйняття:

 1. Деградуючий відносить себе до «пешкам». Тобто, упевнений, що його дії, як свідомої окремої особистості, цілком залежать від когось: інших людей або зовнішніх сил. Таке явище отримало назву «вивчена безпорадність».
 2. Пріоритетом деградируемых людей стає виживання, лише прагнення до досягнення всіх потреб, необхідних для функціонування організму. Їжа, сон, справление природних потреб.
 3. Регрессируемая особистість поділяє все суспільство на два табори: погані/чужі і хороші/ свої.
 4. Перебуває в повній впевненості, що його думка не підлягає ніякому обговоренню/критиці і є єдино правильним.
 5. Мозок людини перестає витрачати активні зусилля на здійснення вербальної функції. Тому у деградируемых бідніє словниковий запас.

Старечий маразм

Даний вид необоротного захворювання відноситься до крайнього ступеня деградації особистості. Безнадійна хвороба еволюціонує поступово. На початку патології людина проявляє деякі розлади поведінкового типу, стаючи:

 • скупим;
 • жадібним;
 • сварливим;
 • розсіяний;
 • егоїстичним;
 • незібраним;
 • неуважним.
За темою:  Що значить з бодуна: що допомагає

Поступово, з часом розвитку патології симптоматика регресу проявляється яскравіше. Тепер в характері хворого присутні такі риси, як небажання стежити за собою і за власною гігієною. Погіршується пам’ять і мовні функції. Багато спогади замінюються на вигадані фантазії. Хворому старечим недоумством потрібна всебічна допомога та щоденна турбота і догляд.

Маразм відноситься медиками до незворотної та прогрессируемой патології, що відбувається на тлі атрофії функціонування головного мозку, судинної системи і необоротних розладів нервово-психічного складу.

Деградація особистості при алкоголізмі

Регулярне непомірне вживання спиртовмісних напоїв поступово провокує розвиток у людини хронічного алкоголізму. Дана патологія, сформована на психічному і фізичному рівні, супроводжується регресивними порушеннями в роботі головного мозку і порушеннями органічного типу.

Відхилення психіки, що проходять на тлі алкогольної залежності, і є основними факторами, що приводять до деградації особистості при алкоголізмі.

По своїй суті, алкогольна особистісна регресія – це розвиток людини, що йде у зворотний бік. Тобто у алкоголіка в цьому випадку поступово відзначається ослаблення інтелектуальних здібностей, пам’яті. На перше місце пробиваються такі риси характеру, як:

 • егоїзм;
 • черствість;
 • бездушність;
 • безтактність;
 • самовпевненість.

Вся ідея існування такої особистості зводиться до однієї мети – дістати чергову дозу спиртного. Алкоголік починає відчувати проблеми зі сном, постійно прокидаючись і не маючи можливості спокійно заснути далі. Таких особистостей перестає цікавити все: навколишній світ, потреби сторонніх, потреби рідної сім’ї.

Ознаки деградації особистості алкоголіка

За медичними багаторічними спостереженнями, перші симптоми регресу особистості, яка страждає алкоголізмом, починаються через 6-7 років з початку алкогольної кар’єри. На першому етапі людина перестає відчувати потребу в самореалізації, навчання, закидає всі свої звичні хобі та захоплення. Про формування регресу свідчать наступні фактори:

 1. Втрата почуття відповідальності і обов’язку перед сім’єю, рідними, товаришами по службі.
 2. У поведінці яскравіше проявляються фамільярність, безсоромність, докучливість і неохайність.
 3. Зникає відчуття провини і усвідомлення вчинених проступків.
 4. Зникають навички, набуті в процесі навчання і роботи. Алкоголік стає нездатним сконцентруватися і виконувати звичні дії.
 5. В думках і вчинках проглядається примітивізм, тепер у промові переважають однотипні і прості слова.
 6. Часто симптоматика особистісного регресу проходить на тлі повного занурення в себе. Алкоголік стає відстороненим від потреб оточуючих, існуючи у власному світі, де єдиною потребою стає добування чергової дози спиртного.

При цьому сам страждає від алкогольної залежності зовсім не усвідомлює, що занепадає і деградує його власна особистість. Він часто дає клятви, спочатку припускаючи, що не в змозі їх виконати. Робить він цього лише потім, щоб створити вигляд значущого, обов’язкового людини.

Деградуючі алкозалежні відрізняються особливою настирливістю. Вони готові цілодобово розповідати про свої минулі досягнення, клянучись сотоварищу в дружбі. А вже через кілька хвилин того ж людини обговорювати з іншими і злословити на його адресу.

Буває і так, що алкоголіки визнають за собою наявність проблеми. Але всіма силами намагаються себе виправдати, звинувачуючи у розвитку залежності кого завгодно: сторонніх, обставини, але не себе самого.

В кожному окремо взятому випадку алкогольна деградація особистості проявляється індивідуально. Деякі люди проявляють більше доброти, пасивності і слухняності. Інші впадають у стан крайньої депресії і меланхолії. Буває, що симптоматика переключається з одного прояви на протилежне.

За темою:  Нейролептичний синдром: лікування

Види регресії при алкоголізмі

Алкогольна деградація особистості має власну класифікацію. Фахівці поділяють її на чотири різновиди:

 1. Алкогольний.
 2. Психиатоподобный.
 3. Астено-неврозоподный.
 4. Алкогольно-органічний.

Алкогольний вид регресії

Для таких людей характерна поява численних розладів психоемоційного рівня. Дані проблеми базуються на низькій адекватності емоційного визначеності. Головним відмітним ознакою такого рівня регресії стає лукавість.

Тобто вони можуть цілком підтримувати думку якоїсь людини, а за очі здійснювати протилежні вчинки. Для такого типу деградації характерні наступні ознаки:

 • цинічність;
 • повне безвольність;
 • постійна ейфорія;
 • прояви лицемірства;
 • відсутність самокритичності;
 • поверховість міркувань;
 • високий рівень сугестивності;
 • відсутність огиди і сорому;
 • проблеми з пам’яттю і увагою;
 • легковажність до власної безпеки;
 • розв’язність щодо сторонніх людей;
 • наплювацьке ставлення до потреб сім’ї та робочого колективу.

Впізнаваною рисою даних хворих є вчинене безвольність до зміни власного життя. Більшість з них усвідомлюють наявність руйнівні проблеми, але не може проявити вольові якості, щоб змінити своє життя в кращу сторону.

Психиатоподобный тип деградації

Алкоголіки з даним типом регресії відрізняються мінливістю настрою і страждають від яскравих проявів дратівливості. Для людей з психиатоподобной деградацією спиртне стає єдиною можливістю заспокоїтися і відчути себе повноцінною особистістю.

Даний вид регресії найбільш властивий особам молодого віку. Залежність до алкоголю у юних людей розвивається внаслідок впливу поганих компаній і відсутності належної уваги і турботи з боку батьків.

Такі люди постійно похмурі, суворі і неговіркі. Вони воліють пияцтво самотнє і частенько ховають у своїй квартирі по різних куточках спиртне. Перебуваючи в п’яному вигляді, такі алкоголіки стають особливо агресивними. Вони можуть кидати і бити посуд, лізти в бійку, влаштовувати скандали і істерики.

Астено-неврозоподобный вид регресії

Цей тип обумовлений астенічними проявами алкоголізму. Для таких хворих характерні напади дратівливості і яскраві прояви безсоння. Часто подібні алкоголіки напиваються перед сном, вечорами і сплять 4-5 годин за всі добу, часто прокидаючись від кошмарів. Також у них спостерігаються й інші симптоми:

 • неуважність;
 • недовірливість;
 • фізична слабкість;
 • астенічні стани;
 • часті головні болі, серця;
 • падіння працездатності;
 • пригнічення статевого потягу;
 • незрозуміла болючість;
 • поява нав’язливих думок та ідей;
 • нестійкість поведінкових реакцій;
 • погіршення пам’яті та концентрації уваги.
За темою:  Що таке проміле

Головною особливістю такого виду алкоголіків стає усвідомлення і наявність бажання позбутися залежності. По суті, це самий «правильний» шлях деградації (якщо можна так сказати). Адже людина всіма силами намагається змінитися, суворо прислухаючись і дотримуючись всіх рекомендацій лікаря. При своєчасно вжиті заходи алкоголіки з даним типом регресії мають багато шансів повернутися в колишнє здоровий стан.

Алкогольно-органічний тип деградації

Така різновид проявляється у залежних, які мають і ряд фізичних нездужань. Це судинні атеросклеротичні ураження мозку, алкогольні енцефалопатії, черепно-мозкові травми. Для даних алкоголіків характерні наступні риси:

 • повна безвольность;
 • підвищена балакучість;
 • млявість розумових процесів;
 • пасивність у вчинках і рішеннях;
 • зниження пам’яті й кмітливості;
 • втрата почуття власної гідності;
 • поява нормальної сентиментальності;
 • відхід у власний світ, що складається з придуманих ілюзій.

Але, незалежно від того, яка саме алкогольна деградація особистості спостерігається людина страждає морально і фізично. Будь-який вид регресії при алкогольній залежності вимагає негайного, всебічного лікування.

Причини алкогольної деградації особистості

Навіть незначно надходження в організм алкоголю негативно позначається на людському мозку. Продукти розпаду етилового спирту руйнують рецептори мозку, згубно діючи на його кору. На думку медиків, справжні причини розвитку регресії при алкоголізмі криються в негативному впливі алкоголю на кров’яні клітинки.

Під вплив ацетальдегіду (токсичний продукт розпаду етанолу) червоні кров’яні тільця починають злипатися. Що призводить до утворення тромбів і купіруванню судинних просвітів. Підсумком стає масова загибель клітин мозку.

Мозкові структури, відчуваючи важкий кисневе голодування і не отримуючи необхідного харчування, починають відчувати важку гіпоксію. Даний стан людина може відчувати як сп’яніння або яскраву ейфорію. Починаються ознаки деградації алкоголік навіть не помічає, відносячи їх до звичайного прояву сп’яніння.

Як лікувати регресію при алкоголізмі

Розвиток алкогольної деградації можна купірувати тільки за допомогою повного і безповоротного відмови від прийому спиртного в будь-якому його вигляді. Алкозависимость є найважчою, смертельно небезпечною патологією. Це захворювання забирає у людини не тільки фізичне і психічне здоров’я, але і безжалісно руйнує соціалізацію.

Лікування деградації на тлі алкогольної залежності підпадає під компетенцію досвідчених лікарів-психотерапевтів. Саме пристрасть до вживання спиртних напоїв виліковує нарколог. Головною умовою такої терапії стає наявність усвідомленого бажання залежного відмовитися від спиртного, повернувшись в нормальну, здорову життя. Цей настрій значно полегшить завдання медиків і допоможе швидше реабілітуватися хворій людині.

MAXCACHE: 0.39MB/0.00671 sec