Що таке етанол в ліках

Етанол більш відомий нашим співгромадянам, як спирт. Ще древні слов’янські предки володіли інформацією, як шляхом бродіння, використовуючи різні ягоди і злаки, створити звеселяючий напій. У знаменитій бразі (так у давнину називалися спиртовмісну рідину) етанолова концентрація не перевищувала 10-15%. Більш чистий у відсотковому співвідношенні спирт був отриманий пізніше, коли люди освоїли процеси дистиляції.

А що таке етанол в ліках, навіщо в медичні препарати додають спиртове речовина? В яких випадках це шкідливий з’єднання, що руйнує організм, стає корисним? Пора отримати відповіді на питання та здійснити захоплюючу подорож у «спиртний» світ.

Історичний екскурс

Кажучи, що етанол – це спирт, не цілком грамотно. Насправді етанол є одноатомным спиртом (так грамотно звучить його позначення). Це летюча, горюча рідина, без кольору, але зі специфічним ароматом і смаком. Перші згадки про етанолі були отримані в ході археологічних розкопок в Китаї. Про спиртових напоях розповідалося в малюнках найдавнішої кераміки, яка датується віком до 9 000 років.

Люди використовували етанол ще в часи неоліту. Вже тоді доісторичні племена гнали бражку, а жителі щосили пили алкоголь.

Але самий перший випадок, коли спирт вдалося отримати технічним шляхом, був зареєстрований лише в XII столітті. Відзначилися промисловці з італійського міста Солерно. Правда, це був не чистий етаноловий спирт, а спиртово-водна суміш. Вперше спиртове речовина в чистому вигляді зміг створити в кінці XVII століття російський аптекар (німець за походженням) Йоганн Ловиц.

Вивченням етилового речовини займалися множин вчених, провідних хіміків і фармацевтів. Були ретельно і детально вивчені всі властивості спиртового з’єднання. Щоб краще зрозуміти про етанол, що це таке, слід вивчити, де подібна речовина виявилося корисним і незамінним.

Паливне виробництво

Спиртова рідина активно використовується при роботі реактивних двигунів. Відомий історичний факт, який свідчить про те, що німецькі конструктори під час 1 Світової війни використовували 70%-ий розчин водного этилспирта в якості палива для своєї знаменитої балістичної ракети «Фау-2».

Сучасний світ дав більше поширення етилового спирту в ролі паливних добавок. Його застосовують:

 • лабораторних спиртовках;
 • двигунах внутрішнього згоряння;
 • різних нагрівальних приладах;
 • туристичних/військових грілок (використовується здатність етанолу окислюватися);
 • суміші з рідким нафтовим паливом (етаноловий спирт підходить до цієї ролі з-за своєї хорошої гігроскопічність).

Хімічна промисловість

Етиловий спирт благополучно відшукав себе і в хімії. Хімічна формула етанолу С2Н5ОН. Це з’єднання – відмінна сировина для створення таких незамінне важливих речовин, як:

 • етилен;
 • етилацетат;
 • хлороформ;
 • ацетальдегід;
 • тетраетилсвинець;
 • оцтова кислота.

Спиртове з’єднання включається до складу різноманітних розчинників для лаків і фарб. Це головний компонент антифризів, ефективних склоомивачів. Широко використовується етанол і в хімії побутового призначення. На його основі створюються практично всі миючо-чистильні препарати. Часто можна побачити етанол у складі препаратів, призначених для догляду за склом і сантехнікою.

Харчове виробництво

Мабуть, найвідоміше використання етилової рідини – це виробництво різноманітних алкогольних напоїв. Джин, коньяк, віскі, ром, горілка і навіть пиво – в їх склад входить етанол. У мінімальних кількостях його можна побачити навіть у кефірі, квасі та кумисі.

Хорошу здатність етанолу розчинятися використовують при виготовленні різноманітних ароматизаторів. Також спиртовий розчин застосовується при виробництві консервантів для хлібобулочної промисловості.

Етанол офіційно зареєстрований в харчовому виробництві, як харчова добавка під кодом Е1510. Його енергетична цінність становить 7,10 ккал/гр.

Важко відшукати сучасну промислову галузь, де б не використовували спиртове з’єднання. І складно надати повний перелік речовин, де використовується етиловий спирт. Їх занадто багато. Але найбільш добре оцінили корисні якості спиртового речовини у фармацевтичній промисловості.

Етанол і фармацевтика

Насамперед, етиловий спирт заявив про себе чудовим і потужним антисептиком. Він згубний для всіх без винятку груп патогенних мікроорганізмів. Етанол безжально руйнує клітинні оболонки бактерій і грибків. Завдяки потужним знезаражувальним якостям, спирт використовується для санації операційних інструментів, столів, аксесуарів і рук хірургів.

Спиртова добавка знайшла себе і в косметологічні-медичної промисловості. Її включають до складу ефективних очищаючих лосьйонів, використовуваних у боротьбі зі шкірними проблемами (вугри, запалення, акне). І це далеко не єдина можливість медичного використання етилового з’єднання. У чому міститься етанол ще?

Розчинник. Спиртова рідина широко використовується для приготування різних екстрактів і настойок із цілющого рослинної сировини. У цьому випадку використовується одне з дивовижних властивостей спиртових – здатність «витягати» з фитосырья необхідні корисні елементи, накопичуючи їх.

Мінімальна концентрація етилового спирту, що використовується для приготування спиртових настоянок, не перевищує 15-18%.

На основі спирту робляться і численні «бабусині» настоянки в домашніх умовах. Хоч вони й належать до алкогольних напоїв, але при грамотному використанні приносять користь.

Консервант. Етиловий спирт успішно застосовується при виготовленні ефективних розтирань. При гарячковому стані етанол несе людині охолоджуючий цілющий ефект. Але частенько спиртова рідина застосовується у виготовленні зігріваючих компресів. В цьому плані етанол абсолютно нешкідливий і не завдає шкірного покриву ураження (опіки, почервоніння).

Протиотрута. Як ні парадоксально, але етиловий спирт успішно застосовується для детоксикації людини в результаті його отруєння токсичними спиртами. Така дія зумовлена наявністю в етиловому речовині конкурентного окислення. Тобто, при його прийомі після отруєння етиленгліколем або метанолом спостерігається зменшення токсинів, що отруюють організм. Крім цього, етиловий спирт знайшов своє медичне застосування в наступних випадках:

 1. В якості піногасника при штучній вентиляції легеневих органів (коли пацієнту подається кисень).
 2. При загальній анестезії. Спирт включається до складу анестезуючою суміші (якщо спостерігається нестача необхідних препаратів).

Вивчаючи корисність спирту, можна сказати, розглядаючи медичний етанол, що це така речовина, яка здатна набувати риси «хамелеона». Тобто, як бути смертельно небезпечним, так і корисним. Все залежить від того, де саме і в якій якості застосовувати спиртову рідину.

У невеликій концентрації і кількості спирт чинить позитивний вплив на людський організм. Його успішно використовують для:

 • розширення судин;
 • поліпшення роботи ШЛУНКОВО-кишкового тракту;
 • відновлення кровообігу;
 • профілактики серцево-судинних патологій.

Чим небезпечний алкоголь

Спирт здатний викликати стійку фізичну і психічну залежність людини. Наявність цього фактора свідчить про розвиток алкоголізму, як окремого смертельно небезпечного захворювання. Непомірковано вживання спиртовмісних напоїв призводить до сильної інтоксикації організму, у важких випадках підсумком стає смерть людини.

Від непомірного споживання етилового спирту відбувається порушення роботи всіх внутрішніх органів:

 • слабкіше пам’ять;
 • гинуть клітини головного мозку;
 • виникають проблеми в роботі ШЛУНКОВО-кишкового тракту;
 • розвиваються хвороби печінки, нирок;
 • страждає серцево-судинна система;
 • відбувається повна деградація особистості;
 • відзначаються незворотні зміни в ЦНС людини.

Які захворювання провокує етанол

Сам по собі спирт не вважається канцерогенною речовиною. Небезпечний ацетальдегід (головний метаболіт етанолу). Якості цього з’єднання досліджувались у наукових лабораторіях. Підсумком стали цікаві висновки. Ацетальдегід – не просто токсичний канцероген. Він виявився мутагенну з’єднанням, здатним руйнувати ДНК-ланцюжок і викликати активний ріст ракових клітин. Тривале застосування спирту всередину гарантують розвиток у людини і наступних захворювань (крім онкології):

 • цироз печінки;
 • виразки та гастрити;
 • патології серцево-судинної системи;
 • руйнування шлунка, кишечника і стравоходу.

Тривале вживання етилового спирту провокує оксидативное руйнування мозкових нейронів. Алкоголізм в останній стадії вже не піддається лікуванню із-за масової загибелі нейронів і закінчується летальним результатом. Так що, варто краще обмежитися використанням спирту в медичних цілях для поліпшення і продовження, а не зменшення свого життя. Доброго здоров’я!

За темою:  Що таке закис азоту: закис азоту

MAXCACHE: 0.38MB/0.00481 sec