Що таке закис азоту: закис азоту

Звеселяючий газ (оксид діазота або закис азоту) був відкритий в середині XVIII століття вченим-фізиком США Джозефом Прістлі. Звеселяючий газ – це летка сполука зі слабо-солодкуватим смаком і ніжним ароматом. Воно знайшло застосування в різних галузях промисловості (автомобільної, медичної, харчової).

Але, завдяки тому, що звеселяючий газ закис азоту відрізняється від своїх «газових» побратимів специфічними властивостями, його застосування досить оригінально. Нерідко цим газом накачують безневинні дитячі кульки і збувають їх під видом красивих аксесуарів для свят. Кульки з закисом азоту у певних особистостей користуються великою популярністю.

Хімічна формула звеселяючого газу

Оксид діазота одержують шляхом впливу на мідь слабоконцентрированной сірчаної кислоти. Потім у відновний процес підключається зволожене залізо. Шляхом хімічної реакції і з’являється оригінальне речовина з хімічною формулою: N2O.

Найменування «звеселяючий» з’єднання отримало з-за свого особливого впливу на організм. Воно провокує появу ефекту сп’яніння і підбадьорливої ейфорії. Закис азоту традиційно застосовується в промисловій та медичній сферах. Його використовують у:

 • косметичній сфері для виготовлення парфумерії;
 • технічному виробництві як один з компонентів для пального палива;
 • харчовій промисловості при виготовленні збитих вершків, кремів, пастили для тортів;
 • як наркоз (при операційних серйозних втручаннях у головах пацієнта завжди варто балон з звеселяючим газом).

Властивості незвичайного речовини

Щоб зрозуміти, що таке звеселяючий газ, варто краще дізнатися про його властивості, які, до речі, мають далеко не «звеселяючий» характер. А саме:

При мінімальному дозуванні. Потрапляючи в організм навіть у мінімальній кількості, газ чинить на організм негативний вплив. Страждає головний мозок людини, викликаючи відчуття, схоже з легким ступенем сп’яніння. Особистість, вдихнувши трохи оксиду діазота, відчуває прилив бадьорості і веселості.

В деяких випадках навіть короткочасний прийом звеселяючого газу може викликати втрату свідомості, головний біль і сильне запаморочення.

При тривалому вживанні. Коли закис азоту використовується регулярно, шкоду звеселяючого газу зростає. Первісний «оптимістичний» ефект постає в зворотної позиції. У людини відзначається:

 • сонливість;
 • погіршення слуху;
 • хиткість ходи;
 • короткочасна амнезія;
 • порушення мовних функцій;
 • ускладнення розумових процесів.

Наслідки «загазованості»

На думку багатьох необізнаних людей, які думають, що звеселяючий газ, що це така речовина, яка просто змінює голос, роблячи його смішним і кумедним. Вони навіть не уявляють наслідки легковажного веселощів. І «підсаджуються» на радісне збудження, ризикуючи при цьому зіткнутися з більш ніж сумними наслідками:

 1. Мегалобластна анемія.
 2. Серйозні проблеми зі слухом.
 3. Деградационное руйнування спинного мозку.
 4. Зниження тонусу і дистрофія м’язових тканин.
 5. Стрімке погіршення зору, аж до його повної втрати.

Всі ці наслідки є незворотними. Більше того, людині може прийти і смерть від звеселяючого газу. Летальний результат можливий навіть при короткочасному та невеликій його вдиханні.

Прихована загроза «веселощів»

Закис азоту викликає дуже швидке звикання (для цього достатньо 4-5 доз). Така хімічна сполука має психотропну вплив на ЦНС, провокуючи залежність. За мірою її розвитку у людини відзначаються наступні ознаки:

 • почуття тривоги та страху;
 • регулярні головні болі;
 • постійні запаморочення.

Токсикоман без отримання звичної дози звеселяючого газу не в змозі здійснювати звичні дії, не може відповісти навіть на примітивні питання. Зростаюча деградація клітин головного мозку провокує погіршення загального стану, що проходить на тлі частої втрати свідомості.

Змінюється і зовнішність людини: шкіра набуває землистий відтінок, очі тьмяніють, токсикомани має неприємний запах від шкіри і з рота. Залежного від закису азоту підстерігає інша небезпека – тривале вживання газу руйнівно діє на ЦНС. Підсумком стає:

Гіпоксія. Організм, постійно відчуваючи нестачу кисню, провокує появу у людини стійких галюцинацій. Змінюється здатність розуміти і розрізняти кольори, запахи. Руйнуються смакові рецептори. Реальність стає зовсім іншою, у людини починається манія переслідування.

Склад крові. У стійкого любителя подихати закисом азоту змінюється склад крові. Відзначається стійке падіння лейкоцитарного рівня і розвиток анемії. Це призводить до сильного ослаблення імунної системи і частими інфекційними захворюваннями. Недуги носять тривалий характер і погано піддаються лікуванню, переходячи в хронічну ступінь.

Чому «звеселяючий»

Це назва подарував газовій з’єднанню хімік з Великобританії Деві. Він вперше випробував на собі дію закису азоту. Після відчуття невеликого, але приємного сп’яніння і рухової активності людина стикається з нез’ясовним і неконтрольованим сміхом. Цей ефект короткочасний та закінчується через 10-15 хвилин.

Заборонений чи ні звеселяючий газ

Закис азоту можна роздобути цілком легально. Він не заборонений і вільно продається в спеціалізованих магазинах або інтернет-крамницях. Така свобода дає можливість токсикоманам легко добути собі чергову дозу небезпечної речовини.

Закис азоту можна побачити у продажу в двох формах. Звеселяючий газ – це різновид харчової закису азоту. А технічні форми з’єднання вдихати категорично забороняється.

Спочатку закис азоту використовувалася в чистому вигляді (технічному) без включення до неї кисню. Якщо почати дихати таким газом, то вже через пару хвилин у людини розвивається аноксія (кисневе голодування), що приводить до летального результату.

Що робити

Грамотне застосування звеселяючого газу не призводить до сумних наслідків. Він досить швидко виводиться з внутрішніх органів і тканин природним шляхом, не доставляючи особливого клопоту. На жаль, експертами досі не вивчений повністю шкоду, що наноситься закисом азоту. Тому звеселяючий газ знаходиться у вільному продажу.

І більше того, його рекламують, як забавний аксесуар для проведення вечірок. Такий газ продається в балонах і розпилюється в навколишньому повітрі. Така «фішка» представляє серйозну загрозу для веселящихся людей, адже після першої дегустації відмовитися від подальшої буде вже складно.

Вдихання звеселяючого газу дало поштовх до появи нового напряму токсикоманії. Закис азоту являє собою серйозну небезпеку для людини, тому бездумно використовувати його не можна.

Сучасні експерти з упевненістю говорять, що закис азоту слід повністю заборонити до вільного продажу і віднести це з’єднання до психотропних наркотичних речовин. Але поки що він абсолютно доступний у продажу і єдине, на що можна сподіватися – на здоровий глузд і розум людини. Не ризикуйте своїм здоров’ям!

За темою:  Хімічна формула горілки

MAXCACHE: 0.38MB/0.00386 sec