Що значить з бодуна: що допомагає

Всім відомий вислів «бути з бодуна» означає не що інше, як перебувати в стані похмільного синдрому. Бодун – це означає, похмілля, яке приходить після надмірного захоплення міцними напоями. Відвідує людину з усіма можливими неприємними симптомами: нудота, слабкість, тремор кінцівок, запаморочення і загальна апатія.

Цю болісну симптоматику провокують токсини, які утворює в організмі етиловий спирт в процесі свого розщеплення. Такий стан свідчить про сильної інтоксикації внутрішніх органів через надмірне захоплення алкоголем (випитим напередодні). А звідки взялося це смішне вираз? І як позбутися від бодуна, чи існують ефективні способи?

Історія народження слова

Щоб з’ясувати, що таке бодун, звідки народилося дане визначення, давайте озброїмося словником Даля. Там сказано, що «бодун» – це крупнорогатая тварина, яка має намір боротися.

Виходячи з даного визначення, напрошується висновок, що визначення «бодун», як слово-синонім «похмілля», стався саме від цього метафоричного образу. Тобто буцається тварини (бики, корови, козла, барана).

Адже як виглядає людина, що перебуває в стані похмілля? Тіло і голова опущені до землі, згорблений, наче до землі особистість притягує невідома сила. А очі? Замутневшие і почервонілі, що нагадують очі бика, побачив червоний плащ тореадора.

Це підтверджує ще один властивий просторічного російському словосполученню «прийти на рогах», тобто п’яним. Але існує ще одна версія походження цього виразу, що йде з часів стародавньої Русі.

У стародавні часи «бодня» іменували дубову бочку, яка була першою необхідністю в селянському побуті. В ній солили капусту, помідори, огірки, білизна укладали на прання, тримали брагу, медовуху. Мабуть, з останнього призначення ємності (для спиртного) і пішов вислів «встати з бодуна», тобто з бочки, наповненої алкоголем.

Це було як би веселим натяком, що якась особистість примудрилася випити цілу бочку меду і прийшла, що значить «з бодуна», знаходиться в такому стані:

 1. Відвідав бодун – на людину навалилося похмілля.
 2. З бодуна – вранці після рясної пиятики.

Чому проявляється цей стан і що викликає неприємні, часом досить болісні симптоми? Про ознаки похмілля (або абстиненції, як кажуть лікарі) варто зупинитися докладніше.

Ознаки бодуна

Про те, що дана особа страждає від похмілля, можна зрозуміти за деякими зовнішніми проявами: почервонілі очі, змучений вигляд, припухло особа, побледневшая шкіра. Похмілля розвивається із-за перенасичення крові метаболітами етилового спирту. Дану проблему додає і сильне зневоднення організму.

Етанол є потужним діуретиком, який провокує масовий і потужний виведення з організму рідини.

Спрага

Саме тому мучаемый похміллям відчуває сильну спрагу і зайву сухість слизової рота. Що стосується виникнення інших похмільних ознак, головним винуватцем їх розвитку стають токсини, які містить будь-який алкоголь. Приміром, нудота, тахікардія, запаморочення викликаються надмірним скупченням у крові ацетальдегіду – метаболіту етанолу.

Мігрень

А відома всім страждальцям сильний головний біль з відчуттям «розколювання голови» приходить в результаті різкого розширення кровоносних судин і підвищення тиску, що теж «справа рук» спиртного. Тому можна відповідально сказати, що бодун – це не просто недобре ранкове самопочуття після пиятики, а справжнісінька інтоксикація організму отруйними токсинами алкоголю.

Фізичні проблеми

Які ще симптоми свідчать про абстиненції? Крім вже відомих зовнішніх проявів, людини починають мучити:

 • світлобоязнь;
 • нудота і блювотні позиви;
 • посилення серцевого ритму;
 • втома і загальна слабкість;
 • повна відсутність апетиту;
 • гарячкові стани, озноб;
 • болючість суглобів та м’язів;
 • посилення чутливості до шумів.

Часом людині, яка перебуває в такому стані, настільки погано, що він не може встати з ліжка. Рясна, часом дуже тривала блювота при похміллі часто стає причиною повного зневоднення організму. Крім рідини, алкоголь «вимиває» з тіла необхідні для життєдіяльності мінеральні солі і вітаміни, що провокує порушення водно-сольового балансу.

Психічні порушення

Крім різкого погіршення фізичного самопочуття, у людини з бодуна спостерігається і проблеми психічного самопочуття. Він стає дратівливим, відчуває сором за свій стан, схильний до депресій.

Помічено, що чим рідше людина випиває, тим виразніше і виразніше проявляються симптоми похмілля. А ось у постійно питущих людей така симптоматика більш згладжена. При алкогольній залежності похмільного синдрому практично не спостерігається.

Необхідно знати, що бодун до людей приходить різного ступеня прояву. Це залежить від статі, віку, стану здоров’я та індивідуальних особливостей особистості. Якщо навіть після пляшечки слабкого пива ви відчуваєте сильне похмілля, алкоголь вам протипоказаний зовсім.

В цьому випадку людина ризикує здоров’ям власної печінки. Адже саме цей орган першим кидається на боротьбу з великою кількістю метаболітів спиртного і продукує необхідні ферменти. У деяких людей така здатність печінки вкрай мала і сильне сп’яніння може загрожувати відмовою печінкового органу і сумними підсумковими наслідками.

Що робити, щоб не пустити бодун до свого дорогоцінного тіла

Отже, як ми вже знаємо, що злісний і безжальний бодун приходить до людини після рясного вживання спиртного. Щоб не зіткнутися з сумними наслідками і не мучитися вранішнім похміллям, бувалі відвідувачі різноманітних вечірок радять робити наступне:

 1. Постаратися не змішувати спиртне різного виду. Якщо дуже хочеться спробувати все, що знаходиться по пляшках, прекрасним дамам краще обмежитися двома різними пробами, а чоловікам (здоровим і міцним) пити алкоголь не більше 3-4 різних видів. Але це лише в крайньому випадку.
 2. І рясно закушувати і статечно «цідити» спиртне, насолоджуючись його смаком, а не лише б скоріше напитися і впасти в салати.
 3. Незадовго до початку вечірки прийняти який-небудь сорбент. Можна зупинитися на активованому вугіллі, прийнявши його в кількості 1 пігулка на 10 кг ваги.
 4. Перед застіллям слід з’їсти рослинна олія (столову ложку) або випити сире куряче яйце.
 5. На святі пийте не тільки спиртне. Спробуйте на смак всі напої безалкогольного ряду, які присутні на столі.
 6. Поменше сидите в обнімку з пляшками. Більше виходьте провітритися, танцюйте. Проводьте цікаві приємні бесіди з гостями. Задоволення від вечірки ви отримаєте набагато більше, ніж спілкуючись з одним тільки алкоголем.
 7. Перш ніж приступати до святкування і цокатися стопками, щільно откушайте. Інакше крім похмілля ви ризикуєте ще й заробити проблеми з шлунком. Агресивний етанол, випитий натщесерце, може спровокувати розвиток виразки. Та й сп’яніння прийде дуже швидко.
 8. Запивайте спиртне водою, якими соками і морсами. Але тільки не тими, які містять у своєму складі вітамін С (цим славляться цитрусові соки).
 9. Щоб на ранок не зіткнутися з ознаками зневоднення, ввечері перед сном випийте 2-3 склянки чистої води.
 10. І не забувайте, що алкоголь темного кольору містить більшу кількість речовин, які посилюють симптоматику майбутнього похмільного синдрому.

Але далеко не всі будуть слідувати цим порадам. Легковажність людей часом дивує. Завжди знайдуться ті, хто «потоне» в світі спиртного, щоб на ранок прокинутися з «великого бодуна». А що робити в цьому сумному випадку?

Що допомагає з бодуна

І в цьому випадку є перевірені і результативні рекомендації і методи, як полегшити жахливе ранкове похмілля. Вивчивши всі запропоновані рецепти, можна підібрати для себе (методом проб і помилок) найкращий засіб від бодуна. Найкраще подбати про себе коханого заздалегідь і навідатися в сусідню аптеку.

Там слід прикупити деякі медикаменти, які можуть прийти до вас на допомогу в години ранкового похмілля. Такі кошти просто зобов’язані бути в домашній аптечці людини, який любить «відриватися на повну котушку» на святах і різних алкогольних вечірках. Це такі препарати:

 • Парацетамол від лихоманки;
 • Пустирник як заспокійливе;
 • Фестал від проблем зі шлунком;
 • нашатирний спирт при запамороченнях;
 • активоване вугілля для очищення шлунку;
 • Цитрамон, Аспірин або Пенталгін від головного болю;
 • Валідол або Аспаркам при можливих перешкодах серця;
 • вітаміни С, або готові мультивітамінні комплекси;
 • Метіонін або інший гепатопротектор для допомоги в роботі печінки;
 • Зорекс, Алка-Зельтцер, Лимонтар, Алька-Прим як комплексне антипохмельное засіб.

А що пити з бодуна, щоб швидше прийти в норму? З напоїв стане в нагоді наступна продукція:

 • проста чиста вода;
 • квас або чайний гриб;
 • томатний сік з сіллю;
 • розсіл (капустяний або огірковий);
 • мінеральна вода (але не лужна);
 • кисломолочна продукція: кефір, Тан, Айран, молоко, сколотини, ряжанка.

І останнє, що хочеться порадити при боротьбі з могутнім бодуном. Якщо симптоматика похмільного синдрому виражена дуже яскраво, а бідолаху мучить тривала блювота – слід негайно звертатися за допомогою до медиків.

З сильним отруєнням, особливо якщо серед напоїв прослизнув сурогатний алкоголь, впоратися можуть лише лікарі. Ну а ще краще – взагалі не зловживати спиртним і строго знати свою норму.

За темою:  Що значить компромісне ставлення до паління

MAXCACHE: 0.38MB/0.00538 sec